S Wihanovým kvartetem získal první cenu na Pražském jaru 1988 a první místo na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně v roce 1991. Zároveň s tímto oceněním získal soubor i cenu publika. Pak už následovala četná evropská turné do klasických zemí komorní hudby, ale také do Singapuru, Jordánska, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a USA.

Pro mnohé české nahrávací společnosti natočilo Wihanovo kvarteto více než 40 CD. Během roku 2005 dokončilo nahrávku kompletního kvartetního díla L. v. Beethovena. Leoš Čepický roce 2002 natočil pro vydavatelství Multisonic sólové CD, Sonáty a Partity pro housle J. S. Bacha. V roce 2013 vyšlo u Nimbus Alliance jeho nové CD. Klavírním partnerem na této desce je vynikající český pianista Ivan Klánský. V březnu 2017 provedl společně s klavíristou Stanislaven Boguniou na dvou koncertech v sále Martinů v Praze všech 10 houslových sonát Ludwiga van Beethovena.

Od roku 2007 vyučuje hru na housle na AMU v Praze a v září 2010 byl jmenován vedoucím strunné katedry HAMU. Hraje na housle z dilny Mistra houslare Jana B. Špidlena, kopie Guarneri del Gesu 1741.

 

Michal Kaňka studoval na Pražské konzervatoři (prof. Viktora Moučky a svá studia zakončil u prof. Josefa Chuchro na pražské HAMU. V letech 1982 a 1983 se účastnil Piatigorského semináře v Los Angeles, kde měl možnost pracovat s A. Navarrou, M. Gendronem a P. Tortelierem. Během svého studia se zúčastnil celé řady mezinárodních soutěží – laureát Mezinárodní soutěže P. I. Čajkovského v Moskvě (1982), vítěž MHS Pražské Jaro (1983) a vítěž na rozhlasové soutěži ARD v Mnichově (1986). Od svých studií pravidelně vystupuje s orchestry u nás – Česká Filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Symfonický orchestr českého rozhlasu, Slovenská Filharmonie, Státní filharmonie Brno, PKO, PFK, ad. Dále spolupracoval s orchestry v SRN, Japonsku, USA, Dánsku, Španělsku, Itálii, Slovinsku). Vystoupil na recitálech ve Španělsku, Portugalsku, Francii, Anglii, Řecku, Švýcarsku, Německu, Japonsku v pěti státech Jižní Ameriky, v Kosovu a USA. Michal Kaňka pravidelně nahrává pro rozhlasy v Čechách, Německu, Holandsku, Japonsku, Francii, Itálii a natočil více než 40 sólových CD, nejdříve pro firmy Panton, Bonton, Supraphon, Radioservis Praha, Nuova Era (Italy), Praga digitals ad. Jeho nahrávky získaly vysoké hodnocení odborné veřejnosti a prestižní ocenění (Diapason D´Or, CHOC de la Music).

Vedle sólové činnosti se Michal Kaňka již od mládí intenzivně věnuje komorní hře: nejprve hrál se svými bratry v klavírním triu, dále na konzervatoři založil Havlákovo-později Martinů kvarteto, nyní je již 32 let aktivním členem našeho předního reprezentanta v oboru smyčcových kvartet – Pražákova kvarteta. S tímto souborem vystupuje pravidelně na nejvýznamnějších pódiích celého světa a získává mnohá ocenění za CD nahrávky.

Od roku 2011 je pedagogicky činný na Akademii múzických umění v Praze a od roku 2013 jako Profesor na pražské Konzervatoři. V roce 2014 byl jmenován předsedou stálé komise mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Od roku 2016 je členem správní rady Nadace Bohuslava Martinů. Od roku 2018 je člen Umělecké rady festivalu Pražské Jaro.

Od dubna 2017 vystupuje také jako člen Wihanova kvarteta se kterým již nahrál 4 kompaktní disky a vystoupil na více než sto koncertech v Čechách, Anglii, Francii, Švýcarsku, Rakousku, Slovensku a Japonsku. Michal Kaňka hraje na unikátní moderní nástroj, který zhotovil francouzký mistr houslař Christian Bayon v roce 2006 a užívá francouzský smyčec od Nicole Descloux z roku 2000.