27. dubna 2024, 19:00, Galerie Záliv, Bechyně

Anna Paulová - klarinet, Kristina Fialová - viola

Program:

J. S. Bach - Dvojhlasé invence (výběr)
G. Ph. Telemann - Fantasie č.1
L.v. Beethoven - Duo s obligátní brýlemi
B. Kovács - Hommage á J. S. Bach
R. Clarke - Preludium, Allegro a Pastorále pro violu a klarinet
F. Schubert - Písně (výběr) 

vstupné dobrovolné

    

Anna Paulová patří k nejvýraznějším českým klarinetistům mladé generace. V roce 2015 se stala laureátkou Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kde získala 2. cenu a další zvláštní ocenění – cenu Nadace Bohuslava Martinů, cenu Nadace Gideona Kleina ad. Již předtím získala ocenění v mnoha významných českých i mezinárodních klarinetových soutěžích (Marco Fiorindo v Turíně, Giacomo Mensi v Brenu- Itálie, v Kršku – Slovinsko, v Markneukirchenu- Německo, ve Wroclawi –Polsko, v Oldenburgu- Německo, Possehl-Musikpreis, Yamaha Stipendium aj.). V roce 2016 se stala absolutní vítězkou soutěže Nadace Bohuslava Martinů. V roce 2019 postoupila do semifinále prestižní Mezinárodní hudební soutěže ARD v Mnichově. Je držitelkou ceny Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové pro nejlepšího studenta HAMU v Praze roku 2020. Získala speciální cenu Golden Medal na soutěžích Vienna International Music Competition (2019) a Manhattan International Music Competition (2022) a v listopadu 2022 vystoupila na festivalu Salon de Virtuosi v Bohemian National Hall v New Yorku. V patnácti letech debutovala s PKF- Prague Philharmonia a dirigentem Leošem Svárovským. Později vystoupila jako sólistka s dalšími předními českými i zahraničními orchestry, například se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Münchener Kammerorchester, Orquestra Cascais e Oeiras Portugal, Orchestra Sinfonica Siciliana aj. V roce 2014 vystoupila jako sólistka s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Vedle své sólistické dráhy se věnuje komorní hře a spolupracuje s řadou vynikajících instrumentalistů, jako např. Charles Neidich, Ivo Kahánek, Martin Kasík, Václav Hudeček, Tomáš Jamník, Lubomír Brabec a dalšími předními umělci.

Zaměřuje se na skladby českých skladatelů 20. a 21. století (Bohuslav Martinů, Karel Husa, Viktor Kalabis, Josef Páleníček, Miloslav Ištvan, Jiří Teml, Zdeněk Šesták ad.) a spolupracuje také se skladateli mladé generace. Zabývá se rovněž interpretací Mozartova klarinetového koncertu v originální verzi na basetový klarinet. Studovala na Pražské konzervatoři u prof. Milana Poláka a prof. Ludmily Peterkové a na Akademii múzických umění v Praze u prof. Jiřího Hlaváče a prof. Vlastimila Mareše. Ve studiu pokračovala na Musikhochschule Lübeck, kde navštěvovala hodiny u prof. Sabine Meyer a prof. Reinera Wehle. Své studium si dále rozšířila na Royal Conservatoire Antwerp u prof. Annelien van Wauwe a na Accademia di Santa Cecilia v Římě pod vedením Maestra Alessandra Carbonareho. V současné době je doktorandkou na Akademii múzických umění v Praze. Zúčastnila se řady mistrovských kurzů pod vedením špičkových sólistů a pedagogů (Sharon Kam, Shirley Brill, Charles Neidich, Yehuda Gilad, Martin Fröst, François Benda, Philippe Berrod, Paul Meyer, Karl Leister, Wenzel Fuchs a mnoha dalších).

 

Kristina Fialová je odbornou kritikou oceňována především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění. Kromě pozvání na slavný dánský Tivoli festival debutovala v proslulé Tonhalle Zürich, Sumida Triphony hall v Tokiu, Gran Teatro Nacional v Limě, v sále Kolínské filharmonie a na MHF Pražské Jaro. Pravidelně vystupuje s předními českými i zahraničními orchestry (Bamberg Symphony Orchestra, Copenhagen philharmonic, Aarhus Symphony Orchestra, Český národní symfonický orchestr, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražská komorní filharmonie, Mannheim Kammerorchester , Janáčkova filharmonie Ostrava, Štátná filharmonie Košice, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Brno, Plzeňská filharmonie, Elbland philharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, Zabrze philharmonic, Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala, Filharmonie Bohuslava Martinů, Czech Virtuosi ad.) pod vedením dirigentů (Krzysztof Penderecki, Libor Pešek, Jakub Hrůša, Case Scaglione, Charles Olivieri Munroe, Rafael Payare, Petr Popelka, Fao Tan, Tomáš Brauner, Stanislav Vavřínek, Petr Vronský, Arild Remmereit či Stanislaw Chrzanovski). Jako komorní hráčka spolupracuje s řadou výjimečných interpretů (Antoine Tamestit, Lars Anders Tomter, Cynthia Phelps, Tabea Zimmermann, Radovan Vlatković, Sophia Jaffé, Alexander Gilman, Irina Zaharenkova, Václav Hudeček, Igor Ardašev, Ivan Ženatý, Martin Kasík, Jitka Čechová, Atos trio, Petr Nouzovský, Adam Skoumal, Stamitzovo kvarteto či Kociánovo kvarteto). Koncertovala ve většině států Evropy, v Rusku, Africe, Asii a v Jižní i Severní Americe. Z jejích festivalových vystoupení jmenujme Prague Proms, MHF Leoše Janáčka, Smetanova Litomyšl, Pražské premiéry, Copenhagen Summer Festival, Janáčkův Máj, Svátky hudby v Praze, Smetanovské dny, Jihočeský komorní festival, Mahlerova Jihlava, Kulturtage Dresden, Festival Internacional de Santander, Bergen International Festival, Tallin Chamber music Festival či Vesna v Rossii. Je absolutní vítězkou či laureátkou řady mezinárodních soutěží – Michal Spisak Competition Katowice, Talents for Europe, Soutěž konzervatoří, ACT London, Beethovenův Hradec, Forbest Competition, Alexander and Buono International String Competition, Val Tidone Competition, Danish soloist competition, Johannes Brahms competition ad. Mnoho skladatelů Kristině věnovalo své skladby, které provedla ve světové premiéře – např. Petr Fiala, Jiří Teml, Karel Pexidr, Rune Glerup, Sylvie Bodorová.

Základy k úspěšné umělecké dráze stavěla Kristina Fialová za studií na Konzervatoři Brno (prof. Miroslav Kovář), na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech (prof. Vladimír Bukač), Royal Danish Academy of Music v Kodani (Prof. Tim Frederikson, Prof. Lars Anders Tomter) a Akademii múzických umění v Praze (prof. Jan Pěruška). Své umění dále zdokonalovala pod vedením špičkových sólistů a pedagogů na mistrovských kurzech po celém světě (Leif Ove Andsnes, Wolfram Christ, Sheila Browne, Tatjana Masurenko, Jerry Horner, Helen Callus, Charles Avsharian, Václav Hudeček, Siegfried Frühlinger). Kristina je ředitelkou Jihočeského komorního festivalu a zakladatelkou Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala v Praze. Od září 2020 vyučuje hru na violu na Pražské konzervatoři a je členkou fakulty New York University v Praze. Kristina Fialová je od roku 2016 ambasadorkou Nadačního fondu Impuls, který se stará o nemocné s roztroušenou sklerózou. Každoročně pořádají benefiční koncert, jejichž výtěžek financuje psychoterapii pro pacienty a jejich rodiny.

Vydala 10 CD u českých vydavatelství Supraphon, Arcodiva, Sound Trust a dánského vydavatelství Dacapo. Vedla mistrovské kurzy v New Yorku, Delawaru, Limě, Kodani, Budapešti, Štětíně, Pekingu či Tsingtao. Pravidelně nahrává pro Český rozhlas, Českou televizi, Televizi Noe a Dánský rozhlas. Hraje na italskou violu „Carlo Antonio Testore – Contrada 1745“. Patří mezi Pirastro artists a hraje výhradně na struny této značky.